Projekta Rezultāti

LELBĀL gads VSAC "Rīga" filiālē "Rīga"! 2019.!

2019.gada 21.-27.jūnijā VSAC "Rīga" filiālē "Rīga" notika neirokustības (Anates Banielas metode/Neirokustība (The Anat Baniel Method®/NeuroMovement®)) nodarbības 15 bērniem, kas dzīvo VSAC "Rīga" filiālēs - "Rīga", "Pļavnieki", "Teika", ko vadīja terapeites no ASV - Kara Kendelena (Kara Kendellen), Nadja Vizitei (Nadia Vizitei) un Tesa Tompsone (Tessa Thompson).

Savukārt 28.jūnijā filiālē "Rīga" notika K.Kendelenas, N.Vizitei un T.Tompsones vadīts seminārs par Anatas Banielas metodi/Neirokustību un par novērojumiem, kas veidojās darbā ar bērniem laika posmā no 21.-27.jūnijam. Seminārs pulcēja dalībnieku pārpildītu Kapseļu ielas 31 zāli. Par semināru bija liela interese ne tikai no VSAC "Rīga" darbinieku puses, bet dažādu veselības, medicīnas, rehabilitācijas, izglītības iestāžu darbinieku, jomas speciālistu un privātpersonu puses. Tā kā vēlme apmeklēt semināru bija liela, prioritāri tika izvirzīti VSAC "Rīga" darbinieki, brīvprātīgā darba veicēji un bērnu vecāki.

Filiāles "Teika" vadītāja pienākumu izpildītāja Ilona Kunstberga par semināru rakstīja: "Dalība seminārā man ļāva paskatīties uz sen zināmām lietām no citas puses, izkāpjot no ierastās "komforta zonas". Man bija svarīgi gūt apstiprinājumu savām iepriekš apgūtajām zināšanām, ka ar bērniem ar īpašām vajadzībām ir jāstrādā lēni. Terapeites to apstiprināja. Katru dienu vēroju, kā Markuss atgriežas no nodarbībām, emocijās atspoguļo pieredzēto un izjusto. Paldies terapeitēm par šo iespēju, tagad galvenais apgūto noturēt ikdienas dzīvē!"

Savukārt Inga, kas ir Aleksandra mamma, dalījās pieredzē:

"Kur ir smadzenes, tur ir iespējamas pārmaiņas!

Ticēt, ka bērni ar smagiem funkcionāliem traucējumiem var virzīties atlabšanas virzienā, Latvijas medicīnas sistēmā nav ierasts, taču, kā izrādās, pietiek ar vienu nedēļu, lai iegūtu neapgāžamus pierādījumus tam, ka tas ir iespējams.

Neirokustības seminārā sniegtā informācija atkal un atkal apliecina, ka veselības atslēga nav dārgas medicīnas iekārtas, bet gan izcila attieksme un izcilas zināšanas par to, kā vispār "darbojas" cilvēks. Cilvēka smadzenes ir galvenais "rīks" ceļā uz veselību.

Dievs ir radījis apbrīnojamu sistēmu, kas, pareizi un harmoniski darbojoties, ļauj cilvēkam paveikt to, ko "veselie" uzskata par pašsaprotamu, bet "slimajiem" tā ļauj atveseļoties, ja ne pilnīgi, tad tomēr sasniegt ievērojamu progresu.

Redzēt savām acīm, ka bērni, kuri nekontrolē (nepazīst) savu ķermeni (vai kādas tā daļas), iemācās to darīt piecu dienu laikā, liek uzdot jautājumu, ko viņi spētu šodien, ja būtu saņēmuši šādu terapiju jau agrāk, vai vismaz, ko viņi vēl varēs, ja Latvijā šis pakalpojums tiks nodrošināts arī turpmāk.

Jau daudzkārt ir runāts par to, ka aprūpes namu bērniem ir vajadzīga ģimene, kurā notiek dabiska bērna attīstība. Neviens cits formāts nevar to aizstāt, to apliecina arī seminārā dzirdētais. Ja mēs saliktu kopā - atbalstošu ģimeni un neirokustību terapiju, rodas pamatotas aizdomas, ka kādas diagnozes ar prieku varētu "izdzēst" no bērnu medicīnas kartēm.

Ļoti gribētos ticēt, ka mūsu (Latvijas) bērni, kuriem ir nepieciešama šāda pieeja, lai rehabilitētos, nepaliks par teritorijas un apstākļu ķīlniekiem, bet vietējie speciālisti apgūs šīs zināšanas un valsts aparāts tam piešķirs naudas līdzekļus".

Neirokustības nodarbības iniciēja, organizēja un nodrošināja Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca ārpus Latvijas (turpmāk - LELBĀL) un LELBĀL mācītāja Dace Skudiņa.

ASV neirokustības terapeites nodarbībās ar bērniem izmantoja Anatas Banielas metodi, neiroplastikas principus, lai veicinātu pozitīvas smadzeņu izmaiņas bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Ar praktiskiem piemēriem tika parādīts, ka pat bērniem ar būtiskiem smadzeņu bojājumiem iespējami nozīmīgi fizisko, kognitīvo un emocionālo prasmju uzlabojumi. Speciālistiem tika sniegta iespēja apgūt veidus, kā strādāt ar bērniem, lai veicinātu pozitīvas smadzeņu darbības izmaiņas.

Neirokustības nodarbības vadīja sertificētas neirokustības terapeites filiāļu speciālistu un darbinieku (pediatra, psihiatra, neirologa, fizioterapeitu, masiera, Veselības aprūpes sektora vadītāja, darbinieku) klātbūtnē.

Apstāklis, ka filiāles "Rīga" bērniem un kolēģiem bija iespēja sadarboties ar speciālistiem no ASV, bija vērtīgs. Terapeitu darba atdeve un attieksme attiecībās ar bērnu un filiāles darbinieku vai bērna vecāku bija apbrīnojama. Var droši teikt - šāda iespēja mums deva milzīgu pozitīvu pieredzi, pieredzi darbā ar bērnu, pieredzi attiecībās ar bērnu, pieredzi Latvijā nezināmā un nepieejamā metodē. Terapeitu sniegtā pieredze filiāļu darbiniekiem lika pārdomāt ikdienas darbu ar bērniem. Speciālisti pārņēma terapeitu sniegtos ieteikumos un praktiskos padomus. Ja paskatāmies uz LELBĀL doto iespēju bērniem, kas dzīvo VSAC "Rīga" filiālēs, redzam, kā vairāki bērni ir attīstījuši savas prasmes un arī vajadzības. Piemēram, kāda no meitenēm, kas apmeklēja neirokustības nodarbības, ir kļuvuši pašapzinīga ar to, ka šobrīd pārvietos divas reizes vairāk ārpus riteņkrēsla, kā tas bija pirms terapeitu darba un pieredzes šajās nodarbībās. Novērojams, ka Kapseļu ielas bērnu aprūpes centra speciālisti - masieris un fizioterapeiti - savā ikdienas darbā ir ieviesuši metodes un ieteikumus, ar kuriem terapeites strādāja ar bērniem. Kā interesantu un nozīmīgu satikšanos var minēt kāda bērna, kas dzīvoja citā filiālē, pārnākšanu dzīvot uz Kapseļu ielas projektu. Bērns un bērna personība tika ieraudzīta neirokustības nodarbībās, kas rezultējās ar to, ka bērns no šī gada augusta dzīvo pie mums. Projekta mamma un auklītes aktīvi apgūst prasmes, kas ļauj labāk izprast bērnu vajadzības. Šī bērna personībā novērojama attīstība, un kas ir svarīgi - bērns ir sajutis mīlestību, kas ļauj viņam būt pieņemtam, mīlētam un ļauj arvien vairāk izprast pasauli un veidot ar cilvēkiem attiecības. Pateicoties neirokustības nodarbībām mēs iepazinām šo bērnu un tagad bērns ir ar mums, kopā apgūstam virkni gudrību, lai varētu viens otru labāk izprast! Bērna dzīvē šis bija nozīmīgs pagrieziens - būt pieņemtam, saprastam un mīlētam! Tas ir noticis!

LELBĀL mācītāja Dace Skudiņa laika posmā no 21.jūnija līdz 28.jūnijam bija nepārtraukti klātesoša neirokustības nodarbībās Kapseļos. D.Skudiņa filiāles darbiniekiem ieteica neskaitāmas lietas, kas var uzlabot bērna vidi, kurā viņš aug un attīstās, ko kolēģi no Kapseļu ielas bērnu aprūpes centra nekautrējoties pārņēma un ir ieviesuši bērnu un savā ikdienā. Acīmredzami Daces ieteikumi ir nākuši par labu bērniem un kolēģiem (bērna istabas izkārtojums, konsultācijas, pieredzes apmaiņa, attīstošo rotaļlietu pielietošana, individualizētā pieeja katram bērnam, bērna socializācija u.tml.). Lai arī strādājām bērnu namā, kas diemžēl ir bērna mājas, ar Daces ieteikumiem bērnu ikdiena ir palikusi pilnīgāka un krāšņāka! Neizsakāma pateicība Dacei par pašatdevi, mīlestību pret bērniem, sarunām ar kolēģiem, par atbalstu filiāles darbiniekiem, par atbalstu bērnu vecākiem. Daces enerģija, spēks un mīlestība pavada katru Kapseļu bērnu!

Mēs arī saprotam, ka, ja Dace kādā vēlā februāra vakarā nebūtu piezvanījusi par iespējamo sadarbību ar neirokustību, mēs, Kapseļos, nebūtu tik strauji spējuši attīsties. Daces zvans bija tik negaidīts, bet pārsteidzošs un ar redzamiem augļiem! Un tas ir brīnišķīgi!

Vienlaikus nevaru nepieminēt projektus, kas notikuši ar LELBĀL atbalstu, LELBĀL arhibīskapes Laumas Zušēvicas un ar Daces Skudiņas iniciatīvu - LELBĀL arhibīskapes Laumas Zušēvicas aktīvā iesaiste Kapseļu ielas bērnu aprūpes centra ikdienā, piedalīšanās Kapseļu Dārza sarunās, apciemojumi, LELBĀL atbalstīts darbinieku brauciens uz Rundāli, atbalsta grupa bērnu vecākiem (vadīja Dana Kalniņa-Zaķe), meditatīvi svētbrīži Kapseļos, ko vada mācītājs Kārlis Žols, svinīgi un saviesīgi pasākumi, kuros ir klātesošs LELBĀL draudzes loceklis, Daces Skudiņas vadītais Dzīvības ceļš ar bērnu, kas dzīvo Kapseļu ielā, iesaisti, LELBĀL draudžu piesaiste garīgā aizgādībā pār šiem bērniem (Dzīvības ceļš), LELBĀL finansiālais atbalsts, iegādājoties bērniem dāvanas un nepieciešamās lietas, aktīva līdzdalība un klātesamība, uzrunājot sabiedrību par bērniem un bērniem tik nepieciešamajām ģimenēm.

Lai arī tikko ir pagājis Ziemassvētku laiks, tuvojas jauns gads, vēlētos, lai nav sajūta, ka bērni, kas dzīvo Kapseļos, ir nepieņemti, atraidīti, taču šī sajūta mums ir līdzesoša. Šajā gadā esam sastapušies ar Latvijas (Rīgas) luteriskās baznīcas atraidījumiem par bērnu iespēju apmeklēt Svētdienas skolas. Šī ir bijusi sāpīga pieredze un vilšanās - būt nepieņemtam un atraidītam no baznīcas puses. Bērns, kas palicis bez vecāku gādības, bērns, kuram ir smagi funkcionāli traucējumi, bērns. Šīs ir skumjas pārdomas par vērtībām, katra cilvēka vērtībām, kristietības vērtībām.

LELBĀL, saku jums LIELU, LIELU paldies Kapseļu ielas bērnu un kolēģu vārdā! Vairs nevaram iedomāties Kapseļus bez jums!

Jaunajā gadā novēlu labu veselību, vēl vairāk pozitīvas enerģijas un lieliskās sadarbības turpinājumu! Brīnišķīgākais un jēgpilnākais novēlējums būs katra bērna nonākšana ģimenē! Mums vēl vajag 23 bērniem rast ģimeni un mājas! Lai mums izdodas! Laimīgu!


Gaidot ikkatru no jums ciemos, Ilze!

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started